Jak wypożyczyć książkę w nowej bibliotece?

W nowym gmachu Biblioteki UZ czytelnicy zyskają możliwość nowoczesnego, a zarazem bardzo wygodnego, samodzielnego wypożyczania książek.

Jak wypożyczyć książkę w nowej bibliotece?

  1. W taki sam sposób jak w tej chwili.

Każdy czytelnik posiada własne konto w bibliotecznym systemie komputerowym. Po zalogowaniu się do katalogu online może przeszukiwać bazę i zamawiać dostępne, przeznaczone do wypożyczenia książki z magazynu. Będą one czekać w wypożyczalni, na parterze nowego gmachu, udostępni je – tak jak to jest i dzisiaj – dyżurujący bibliotekarz.

  1. Samodzielnie, z wykorzystaniem urządzenia self-check.

W nowym budynku duża część zbiorów biblioteki umieszczona będzie w ogólnodostępnych, otwartych strefach. Na czterech kondygnacjach czytelnicy będą swobodnie korzystać z książek i czasopism umieszczonych na regałach (dziś większość zbiorów przechowywana jest w zamkniętych magazynach). Książki przeznaczone do wypożyczenia do domu będą odpowiednio oznakowane (napiszemy o tym wkrótce). Po wybraniu książki z półki czytelnik podejdzie z nią do urządzenia self-check, umieści na wskazanym miejscu wraz ze swoją kartą biblioteczną (legitymacją studencką), a system zapisze książkę na jego indywidualnym koncie czytelnika.

Podobnie wyglądać będzie zwrot książek. Można w tradycyjny sposób odnieść książkę do wypożyczalni i przekazać bibliotekarzowi. Można także skorzystać z wrzutni umieszczonej w budynku biblioteki (tak postępujemy tylko w przypadku książek wypożyczonych w wolnym dostępie, poza magazynem). Po włożeniu książki do wrzutni system usunie z bibliotecznego konta czytelnika oddany egzemplarz.

Obejrzyjcie animację firmy ARFIDO o samoobsługowych wypożyczeniach i zwrotach książek (bm).

 


Kategoria: Newsy


Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego, al. Wojska Polskiego 69, 65-762 Zielona Góra, tel. 68 328 31 00
| Autor: miloIIIIVII, tłumaczenie: WordpressPL Projekt i wykonanie: Fabryka Reklamy IBI © 2020 Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego Wszystkie prawa zastrzeżone
odwiedzin